Akarana Bridge Club

New Zealand Inter Provincials

pre 1980 1980s 1990s 2010s

Year




Players


Province

1967

Bert Pickering Doug Thomson John Wignall Frank Lu

Canterbury

1968

Bruce Bell Rex Evans Walter Linderman Stan Abrahams A Howes E Bingham Auckland

1969

Bert Pickering Doug Thomson John Wignall Frank Lu

Canterbury

1970

S Nutt T Quayle Frances Ewington Marion Hill L Cliff H Lenk Central
Districts

1971

Bert Pickering Doug Thomson R Haigh J Mather T Cannon J Hay Canterbury

1972

Paul Hobbs Diego Vettori Bill Haughie Ron Scott K Bishop P Bristow Waikato
Bays

1973

R Hudson L Townsend P Hudson M Johnstone D Green H Levy Otago
Southland

1974

John Wignall Roy Kerr Paul Marston Richard Brightling Bruce Anderson J Vryenhoek Canterbury

1975

Walter Linderman Mike Cornell John Evitt Malcolm Sims Robert Jacobs Dave Matthews Auckland

1976

John Wignall Roy Kerr Paul Marston Bill Kun Joyce Kerr Alex Moore Canterbury =

1976

Tony Thomson John Cordwell Vil Gravis Brian Patterson J Benham J Britton Wellington

1977

Mike Cornell John Evitt Walter Linderman Robert Jacobs

Auckland

1978

John Wignall Kris Wooles Alex Moore L Simpson Michael Sykes Kathy Boardman Canterbury

1979

John Wignall Roy Kerr Stephen Burgess Paul Marston Michael Sykes Kathy Boardman Canterbury

1980s

1980

John Wignall Roy Kerr Stephen Burgess Paul Marston Michael Sykes Kathy Boardman Canterbury

1981

John Wignall Roy Kerr Stephen Burgess Kris Wooles Michael Sykes John Evitt Canterbury

1982

Malcolm Mayer Lionel Wright Mike Cornell Dave Matthews

Auckland

1983

John Wignall Roy Kerr Kris Wooles Bruce Anderson Michael Sykes Ron Scott Canterbury

1984

John Wignall Roy Kerr Kris Wooles Frank Lu Michael Sykes Ron Scott Canterbury

1985

Alan Turner Bill Haughie A Beck Lauchie Shea

Waikato
Bays

1986

John Wignall Roy Kerr Kris Wooles Bruce Anderson Michael Sykes Ron Scott Canterbury

1987

Malcolm Mayer Jan Cormack Denis Humphries Tom Jacob Andy Braithwaite Richard Solomon Auckland

1988

Lionel Wright Mike Cornell Stephen Lester Malcolm Mayer Kathy Boardman Tony Taylor Auckland

1989

Kathy Yule Ken Yule Judy McLeod J Wardill Cedric Friis Alan Turner Waikato
Bays =

1989

Mike Cornell Tony Taylor Andy Braithwaite Lionel Wright

Auckland

1990s

1990

Mike Cornell Tony Taylor Andy Braithwaite Lionel Wright Denis Humphries Malcolm Mayer Auckland

1991

Patrick Carter Dwayne Crombie Tom Jacob Richard Solomon Brian Mace Jonathan Westoby Auckland

1992

Andy Braithwaite Richard Solomon Lauchie Shea Patrick Carter Ishmael Delmonte Ashley Bach Auckland

1993

Brian Mace Tom Jacob Mike Cornell Tony Taylor Denis Humphries Lionel Wright Auckland

1994

C Young Robin Young Ian Berrington S Helms James Jessup John Wain Canterbury

1995

Alan Turner Cedric Friis Norm Silcock Judy Pawson

Waikato
Bays

1996

Jan Abel Grant Jarvis Ashley Bach Michael Ware Richard Jedrychowsk Andrzej Mik Auckland

1997

Duncan Badley Fred Whittaker Andy Braithwaite Scott Smith Richard Jedrychowsk Andrzej Mik Auckland

1998

David Ackerley S Simpson Graeme Stout Peter McCaskill Murat Genç Dean Eidler Otago
Southland

1999

Ashley Bach Duncan Badley Denis Humphries Scott Smith Jonathan Westoby Fred Whittaker Auckland

2000s

2000

Andy Braithwaite Michael Ware Patrick Carter Julie Atkinson Richard Solomon Grant Jarvis Auckland

2001

S Perry Ross Vercoe Ian Clayton Noel Woodhall Andrei Sharko Wayne Burrows Central
Districts

2002

S Brown Robyn Freeman-
Greene
Rod Dravitzki Charles Ker Kathy Ker Murray McMillan Wellington

2003

Patrick Carter Ken Yule Trevor Robb Richard Solomon Steve Boughey Jonathan Westoby Auckland

2004

Graeme Tuffnell M Chhiba John Wignall Ron Scott

Canterbury

2005

Graeme Tuffnell M Chhiba Phil Dewar Michael Sykes Michael Barton Tony Fitzgerald Canterbury =

2005

Ashley Bach Michael Whibley Alan Grant Anthony Ker Pat D’arcy Andrew Thompson Wellington

2006

Patrick Carter
Julie Atkinson
Jan Cormack
Grant Jarvis
Andrew Tarbutt
Barry Palmer
Auckland

2007

Pat D’arcy Ray Gruschow
Dean Sole
Karl Hayes
Andrew Thompson
Graeme Norman
Wellington

2008

Jan Cormack Grant Jarvis Tom Jacob Michael Ware Jeter Liu Gary Chen Auckland =

2008

Alan Grant Anthony Ker Pat D’arcy Tony Thomson Greg Aldridge Debbie McLeod Wellington

2009

Nicholas Bailey James Coutts Cameron Benson Martijn Prent Murat Genç Paul Freeland Otago/Southland

2010s

2010

Matthew Bristow Mairi Bristow Pam Livingston Wayne Burrows Alistair Stuck Noel Woodhall Central Districts

2011

Alan Grant Anthony Ker Ray Gruschow Graeme Norman Greg Aldridge Russell Dive Wellington

2012

Tom Jacob Ian Berrington Jonathan Westoby Gary Chen Richard Solomon Patrick Carter Auckland

2013

David Skipper John Skipper Fiona Temple John Kruiniger     Canterbury

2014

Sam Bailey James Coutts Glenn Coutts Sam Coutts     Otago

2015

Matthew Brown Michael Whibley Steve Boughey Andrew Tarbutt     Auckland